18 Травня, 2015 Корисні статті

Основні положення податкової реформи

В рамках податкової реформи в Україні заплановано запровадження низки суттєвих змін, у тому числі, на вимогу Європейського Союзу, які спрямовані на спрощення ведення бізнесу та зміцнення економічного потенціалу країни в цілому. Це, зокрема:

1. Зменшення вдвічі кількості податків та зборів: з 22 до 11.

Так, скасовуються 3 недоцільні збори: за провадження деяких видів підприємницької діяльності, збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності та збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства.

Податки, аналогічні один до одного, об’єднуються, і в результаті з 13 їх залишиться лише 5: акцизний, екологічний, рентна плата, податок на майно та єдиний податок.

2. Спрощення розрахунку податку на прибуток.

Запроваджується простий єдиний облік за стандартами бухгалтерського обліку на основі фінансової звітності. Малі підприємці, що становлять сукупно близько 95 % платників податків, взагалі звільняються від ведення обліку та застосування податкових різниць.

3. Електронне адміністрування податку на додану вартість.

Система запроваджується поетапно: до 1 липня 2015 року - в тестовому режимі, а після - на постійній основі. Вона передбачає відкриття одного електронного рахунку на кожного платника ПДВ та забезпечує автоматичний облік сум податку, залишку коштів на рахунку та його поповнення.

4. Лібералізація єдиного соціального внеску.

Передбачається поступове (протягом 2015-2016 років) зниження ставок ЄСВ для роботодавців за умови виконання ними певних умов, проте, з одночасним підвищенням їх відповідальності. Ці зміни мають потягнути зменшення тиску на роботодавців та  легалізацію зарплат.

5. Зміни щодо податку на доходи фізичних осіб.

Вводяться ставки для пасивних доходів незалежно від їх суми: 5 % - для дивідендів та 20 % - для всіх інших видів пасивних доходів (проценти, роялті, інвестиційний прибуток).

Для доходів же у формі оплати праці та виплат за цивільно-правовими договорами ставки вводяться за прогресивною шкалою: 15 % - для доходу до 10 мінімальних зарплат (12 180 грн.) та 20 % - понад 10 мінімальних зарплат.

Призи (виграші) у лотерею оподатковуватимуться в загальній сумі (раніше  не оподатковувалися в розмірі до 50 мінімальних зарплат).

6. Реформування єдиного податку.

Переглянуто кількість груп платників єдиного податку: залишено 4 з 6. Змінено критерії віднесення суб’єктів господарювання до кожної з груп: піднято ценз річного доходу, спрощено обмеження щодо кількості працівників. Знижено ставки єдиного податку, у тому числі, для малого бізнесу - до 50 %.

7. Мораторії на перевірки підприємців з боку контролюючих органів.

У 2015-2016 роках заборонено перевірки малого бізнесу (з обсягом доходу до 20 млн. грн. в рік) органами фіскальної служби.

На І півріччя 2015 року продовжено заборону на перевірки підприємців всіма іншими контролюючими органами.

8. Зміцнення фінансової самостійності місцевого самоврядування.

Місцеві бюджети отримуватимуть доходи з акцизу з роздрібних продажів підакцизних товарів, податку на нерухоме майно та єдиного податку.

9. Підвищення податкового навантаження на високорентабельний  бізнес.

Це стосується, зокрема, провадження видобувної, лотерейної, букмекерської діяльності.