25 Травня, 2015 Корисні статті

Податкові нововведення першого півріччя 2015 року для юридичних осіб

З 1 січня 2015 року набули чинності декілька Законів України, якими внесено суттєві зміни з питань оподаткування юридичних осіб.

1. Процедура реєстрації платників податків.

Було спрощено процес реєстрації в органах ДФС. По-перше, обсяги оподатковуваних операцій, при перевищенні яких особа зобов’язана зареєструватись як платник ПДВ, збільшено з 300 000 грн. до 1 000 000 грн. Окрім цього, було скорочено строк реєстрації платником ПДВ з 5 до 3 робочих днів.

2. Плата за землю.

Наразі плата за землю віднесена до місцевих податків і зборів, зокрема, податку на майно.

Для окремих категорій землекористувачів  нормами  Податкового кодексу  визначено умови, за яких вони можуть бути платниками плати за землю. Наприклад, при переході права власності на будівлю земельний податок за земельну ділянку, на якій розташована така будівля, сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на  земельну ділянку (до 1 січня 2015 року - з дати реєстрації права власності на нерухоме майно).

Відтепер не підлягають оподаткуванню земельні ділянки для будівництва і обслуговування культових та інших будівель, необхідних для забезпечення діяльності релігійних організацій України.

Проте, слід звернути увагу, що окремим категоріям землекористувачів скасовано пільги зі сплати земельного податку, тому у них виникає обов'язок нараховувати та сплачувати  податок на загальних підставах.

У разі нарахування орендної плати за земельну ділянку на підставі договору її оренди розмір орендної плати встановлюється в самому договорі, але річна сума платежу не може бути меншою 3 % та більшою 12 % нормативної грошової оцінки.

3. Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Відповідно до пункту 33 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу, на 2015 рік ставки податку для об'єктів нежитлової нерухомості не можуть перевищувати 1% мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного року, за 1 кв. метр (замість 2 %, як було раніше).

Для об’єктів житлової нерухомості обмеження максимального розміру ставки залишається колишнім – 2 % мінімальної заробітної плати.

Таким чином, платники податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, обчислюватимуть суму податку за поточний рік за ставками, встановленими рішенням сільської, селищної або міської ради в залежності від місця розташування (зональності) та типів об'єктів (житлові чи нежитлові).

4. Спрощена система оподаткування.

Запроваджено нові правила спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, груп і ставок єдиного податку, що передбачають або не передбачають сплату ПДВ.

Так, наразі право на застосування спрощеної системи оподаткування мають платники, обсяг доходу яких не перевищує 20 млн. грн. протягом календарного року.

Замість 6 груп запроваджено 4 групи платників єдиного податку (І та ІІ групи - для ФОП, ІІІ група - для юридичних осіб та ФОП, IV - для сільськогосподарських товаровиробників).

Юридичні особи, які обліковувались в органах ДФС до 1 січня 2015 року як платники єдиного податку IV та VI груп, вважаються платниками єдиного податку III групи. Середньооблікова чисельність працівників не обмежується. 

Для платників ІІІ групи визначено нові ставки єдиного податку: 2 % від суми доходу — у разі сплати ПДВ та 4 % — у разі включення ПДВ до складу єдиного податку.

Доповнено перелік суб’єктів господарювання, які не можуть бути платниками єдиного податку І-ІІІ груп: суб’єкти господарювання, які здійснюють діяльність з організації, проведення лотерей (крім розповсюдження лотерей), парі (букмекерське парі, парі тоталізатора).

До платників єдиного податку IV групи увійшли сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 %.

Умови перебування на спрощеній системі оподаткування для платників IV групи аналогічні умовам перебування на спеціальному податковому режимі ─ фіксованому сільськогосподарському податку.

Платникам, які перебували на спрощеній системі оподаткування до 2015 року та мають бажання і підстави застосовувати її у подальшому, не потрібно подавати заяву до органів ДФС щодо зміни груп – зміна здійснюватиметься в автоматичному режимі.