06 Жовтня, 2015 Корисні статті

Стягнення аліментів з безробітнього

Перш за все, необхідно зазначити, що статус безробітного не завжди означає, що платник аліментів не заробляє. Наприклад, він може час від часу підробляти вантажником, бути різноробочим на підхваті, мати який-небудь сезонний дохід. Варіантів може бути безліч, суть полягає в тому, що людина ніде офіційно не працює, в центрі зайнятості не числиться, вважається безробітною, але має непостійний, мінливий заробіток.

У цьому випадку, можна звернутися до суду з позовною заяву про стягнення аліментів у вигляді твердої грошової суми.

Так, згідно ст. 184 Сімейного кодексу України якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід, частину доходу одержує в натурі, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення, суд за заявою платника або одержувача може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі.

Розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, підлягає індексації відповідно до закону. (ч. 2 ст. 184 СК України).

При встановленні розміру аліментів у твердій грошовій сумі, суд враховує наступні обставини (ст. 182 СК України):

 1. стан здоров'я та матеріальне становище дитини;
 2. стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів;
 3. наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина;
 4. інші обставини, що мають істотне значення.

Тобто, при подачі заяви до суду про стягнення аліментів в твердій грошовій сумі, доцільним є надання суду доказів про отримання, можливо, нерегулярного, мінливого доходу особи з якої стягуватимуться аліменти, наявність рухомого чи не рухомого майна у такої особи тощо.

Назвати точну грошову суму зможе тільки суд після дослідження всіх обставин справи, наданих доказів.

Але, як визначено ч. 2 ст. 182 Сімейного кодексу України, мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, за винятком випадків, передбачених статтею 184 цього Кодексу.

Згідно з Законом України «Про Державний бюджет на 2015 рік», прожитковий мінімум на дитину з 1 вересня 2015 року складає:

 • Для дитини віком до 6 років – 1167 грн.;
 • Для дітей віком від 6 до 18 років – 1455 грн.

Таким чином, в позовній заяві про стягнення аліментів в твердій грошовій сумі, можна просити стягнення аліментів в наступному грошовому еквіваленті:

 • Для дітей віком до 6 років – від 350 грн. 10 коп.;
 • Для дітей віком від 6 до 18 років – від 436 грн. 50 коп.

У випадку стягнення аліментів на 2 дітей, в позовній заяві можна просити суд стягувати фіксовану грошову суму на кожного з дітей окремо, або одну фіксовану тверду грошову суму на обох дітей, у разі надання довідки з місця проживання про те, що діти знаходяться на утриманні позивача.

Потрібно звернути увагу на те, що сума, що підлягає оплаті, не може бути нижче, ніж мінімальний розмір аліментів на одну дитину. Якщо призначеної судом суми недостатньо, що пов’язано з неспроможністю платника виплачувати навіть мінімальні аліменти на дітей, тобто судом призначена тверда грошова сума менша, ніж передбачено ч. 2 ст. 182 СК України, тобто менше, ніж 30% від прожиткового мінімуму для дитини конкретного віку, різницю можуть покрити аліменти від держави. (ч. 2 ст. 182 СК України).

Для цього необхідно з рішенням суду звернутися до місцевого Управління праці та соціального захисту населення.

Також, відповідно до статті 74 Закону України «Про виконавче провадження» у разі неможливості стягнення аліментів із заробітної плати чи інших доходів боржника протягом трьох місяців підряд, якщо боржник не працює і не одержує доходів, стягнення може бути звернено на майно боржника.

У разі, якщо у боржника, в якого виникає заборгованість з виплати аліментів, майно, на яке можливо звернути стягнення в рахунок погашення боргу, відсутнє, при наявності заборгованості із сплати аліментів у розмірі, що сукупно перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, державний виконавець звертається до правоохоронних органів з поданням про притягнення боржника до кримінальної відповідальності. Статтею 164 Кримінального кодексу України за злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей (аліментів), а також злісне ухилення батьків від утримання неповнолітніх або непрацездатних дітей, що перебувають на їх утриманні, передбачено покарання у виді штрафу в розмірі від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або громадських робіт на строк від 80 до 100 годин, або виправних робіт на строк до одного року або обмеження волі на строк до двох років.

Для подання позовної заяви про стягнення аліментів у твердій грошовій сумі потрібно:

 • Копія свідоцтва про розірвання шлюбу.
 • Копія свідоцтва про народження дитини.
 • Довідка з місця проживання про те, що діти знаходяться на утриманні позивача (видається виконавчим комітетом за місцем прописки).
 • Копія паспорта та ідентифікаційного коду позивача. При наявності, копія паспорту та ідентифікаційного коду відповідача.